Çocuklara Nasıl Masal Anlatmalıyım? (İleri Seviye A.E), Mundo, Sábado, 24. Março 2018

“ÇOCUKLARA MASAL ANLATIMI ” derken…

Uzun yıllardır pedagoji ve masal anlatıcılığı alanında biriktirdiğimiz deneyimler bize çocuklara masal anlatırken özen gösterilmesi gereken kimi incelikler olduğunu gösteriyor. Bu inceliklerin başında çocukların yaş gruplarına, zihinsel ve psikososyal gelişimlerine göre onlara anlatılacak masal seçimi geliyor. Hangi yaş grubuna göre hangi masalı, nasıl anlatmalıyım sorusu bir anlatıcının kendisine mutlaka sorması gereken bir soru. Anlatıcı sorusunun cevabını da ancak hitap edeceği yaş grubunun gelişimsel özelliklerini tanırsa verebilir.
Bu eğitimde yaş gruplarının gelişimsel özellikliklerine göre masal seçmeyi ve masalı o yaşa göre anlatmayı öğreneceğiz. Ayrıca farklı gruplara uygun masal oyunları ve ritüeller ile masal saatlerimizi nasıl daha zengin hale getireceğimizin yollarını deneyimleyeceğiz. Tüm bunlarla birlikte farklı yaş gruplarına uygun masal repertuarı oluşturmaya başlayacağız.

“ÇOCUKLARA NASIL MASAL ANLATMALIYIM?”ın Yapısı

Eğitim süresince aşağıda belirtilen çalışma başlıklarına odaklanılacaktır:

• Yaş gruplarına göre gelişim özellikleri
• Yaş grubuna göre anlatım teknikleri
• Yaş grubuna göre seçilecek masallar
• Masal oyunları
• Masal Ritüelleri
• Şarkılar
• Anlatıcılık Becerilerinde Derinleşme
• Farklı Anlatım Teknikleri


ÖNEMLİ NOT: Bu çalışmaya daha önce alanında uzman bir anlatıcı-eğitmenden hikâye anlatıcılığı eğitimi almış, 18 yaş üstü kişiler katılabilir.
______________________________________________________

Eğitmen: Nazlı ÇEVİK AZAZİ
Ne Zaman: 24 - 25 Mart 2018, 10.00-17.00
Ücret: Öğrenci: 450 TL + KDV , Tam: 550 TL + KDV
Yer: Cezayir Toplantı Salonları
Hayriye Caddesi, No:12, Galatasaray, Beyoğlu, İstanbul

Başvuru için lütfen info@seibaanlatimerkezi.com adresine mail atınız.
______________________________________________________

NAZLI ÇEVİK AZAZİ Hakkında:

İstanbul merkezli, SEİBA-Uluslararası Hikâye Anlatıcılığı Merkezinin kurucularından olan Nazlı Çevik Azazi, Hikâye Anlatıcısı – Tiyatro ve Dans Pedagoğudur (M.A).

Almanya'da "2017 Thüringen Masal ve Efsane Ödülü"ne layık görülen Nazlı Ç. Azazi; Berlin Sanat Üniversitesi’nde 2008-2011 yılları arasında Tiyatro Pedagojisi yüksek lisans ve 2011-2013 yılları arasında “Sanatsal Anlatım-Eğitimde ve Sanatta Hikâye Anlatıcılığı” programlarını tamamladı. Yanısıra Berlin’deki çağdaş dans okullarından olan TanzTangente’de “Okulda Yaratıcı Dans” ve Dock11’de “Yaratıcı Dans” sertifika programlarını bitirdi. Ayrıca 1999-2007 yılları arasında İstanbul’da tiyatro, drama ve dans alanlarında bir çok farklı kurumdan eğitimler almış ve 2003-2007 yılları arasında İstanbul’daki farklı okullarda yaratıcı drama liderliği yapmıştır.
Yüksek lisans eğitimine başladığında varlığından haberdar olmadığı, daha sonradan öğreneceği üzre dedesinin unutulmuş mesleği olan “Hikâye Anlatıcılığı” ile tanıştı ve bunu meslek edinmeye o zamanlar karar verdi ve hikâye anlatıcılığı alanında alanında uzman usta isimlerle çalıştı. Bu isimler arasında; Wardezky, Ben Haggerty, Ragnhild , Heidi Dahlsveen, Suse Weisse, Ashley Ramsden, Sue Hollingsworth, Geeta Ramanujam gibi isimler bulunmaktadır.

Berlin’de yaşadığı 2008-2013 yılları arasında; bir çok farklı tiyatro, kültür merkezi, okul ve dernekte hikâye anlatıcılığı ve tiyatro pedagojisi projeleri yürüttü. 2013 yılında Türkiye’ye dönen Nazlı, aynı yıl Türkiye’nin ilk masal festivali olan “ Şirince Masallar Festivali”nin organize etti ve sanat yönetmenliğini yaptı. Ayrıca uluslararası bir hikâye anlatıcılığı topluluğu olan “Dünyaya Açılan Bir Pencere” grubunun kurucuları ve anlatıcılarındandır. Altı farklı dilde hikâyeler anlatılan bu grupta çok dilli hikaye anlatma teknikleri üzerine araştırma çalışmaları yapmaktadır. ANLAT BANA- Hikaye Anlatıcılığı Derneği, FAMA’NIN EVİ Hikaye Anlatıcılığı Topluluğu’nun da kurucularındandır.

2013’den beri yeniden İstanbul’da yaşayan Nazlı; hikâye anlatıcılığı alanında öğrenciler yetiştirmeye, yepyeni hikayeler keşfetmeye ve yazmaya, uluslararası festivallerde, okullarda, tiyatrolarda ve farklı kurumlarda çocuklara ve yetişkinlere masallar/ hikâyeler anlatmaya, dünyanın farklı ülkelerindeki usta anlatıcıları keşfedip onlardan el almaya devam ediyor. Ayrıca Anadolu’daki anlatı geleneklerini ve felsefesini araştırıp kendine ait yepyeni sanatsal ve eğitsel bir dil oluşturmak için sorular soruyor, eğitimler veriyor ve uluslararası eğitim ve sanat projeleri yapmaya devam ediyor.

Çocuklara Nasıl Masal Anlatmalıyım? (İleri Seviye A.E)

Encontrar mais eventos em torno de você
Obter recomendações de eventos com base em seu gosto Facebook. Obtê-lo agora!Mostre-me os eventos adequados para meAgora não